Co je pirátství

O pirátství koluje řada mýtů a omylů. Někdo si myslí tohle, jiný slyšel v televizních novinách, že piráti tamto. Nikdo se ale nezeptal nás, Pirátů, co je pirátství. Neumíme sestavit encyklopedii toho, co pirátství podle nás není, ale pokusíme se ukázat, co pirátství je. Jak ho chápeme my, proč ho máme rádi a proč ho propagujeme.

Proč si říkáme Piráti

Název Česká pirátská strana obvykle vyvolá pozdvihnuté obočí. Proč si říkáte Piráti? Jste snad lupiči? Myslíte to vážně? Vždyť stranu s takovým názvem nebude nikdo volit!
Česká pirátská strana je součástí celosvětového pirátského hnutí, které má kořeny ve Švédsku. Právě tam totiž vznikla poprvé potřeba čelit zpátečnickým názorům kopírovacího průmyslu, který uměle vytvořil problém a pojmenoval ho pirátství. Nálepku "piráti" v tomto novém významu nám dali lidé, kteří se nedokázali přizpůsobit novým podmínkám informační společnosti. I kdybychom si říkali Strana za svobodný internet, stejně by o nás mluvili jako o pirátech. Proto jsme ten výraz přijali a stali jsme se Piráty. My teď tvoříme tomu slovu správný obsah. Chcete vědět víc?

Vždyť piráti jsou jenom lupiči!

Kopírovací průmysl pojmenoval lidi, kteří chápou svobodu informací jako důležitou součást dnešní společnosti, negativním výrazem piráti. Vlastně nám tak ušetřil mnoho práce, dokonce nám Hollywood ve správný čas natočil filmy o Pirátech z Karibiku, které světu představily pirátského kapitána Jacka Sparrowa jako kladnou postavu. Byl to tak trochu vlastní gól. Existují tedy úctyhodní piráti? V ne příliš vzdálené minulosti existovala dvě hnutí, která nesla pirátský název a bojovala svým vlastním způsobem za svobodu.
Prvním je skupina mladých lidí tzv. Edelweißpiraten, z nichž mnozí za svoji vzpouru proti Třetí říši zaplatili životem. Druhým významným hnutím byla pirátská rádia, která v 60. letech 20. století do Spojeného království šířila z mezinárodních vod rockovou hudbu, kterou tehdejší BBC vysílala velmi omezeně. Svobodné šíření kultury a informací a boj za osobní svobodu patří k poslání Pirátských stran i v současnosti.

Přímá demokracie

Piráti jsou přesvědčeni, že přímá demokracie je jedním ze způsobů, jak docílit kvalitnější demokracie v naší zemi přímým zapojením občanů, o které se v současnosti velké politické strany zajímají jen jednou za čtyři roky. Jako moderní politická strana využíváme všech výhod, které nám poskytuje internet. Většina důležitých věcí se projednává na internetovém fóru, proto se na tvorbě našeho programu mohou jednoduše podílet nejen naši členové, ale i příznivci. Každý hlas je slyšet. S přibývajícími členy a příznivci se náš záběr rozšířil mimo čistě internetová témata. Věříme, že hlavní pojistkou demokracie je aktivní, informovaný občan. Proto je jedním z našich sloganů "Informuj se!" a proto jsou také naše jednání veřejná. Ale nejsme jako Věci veřejné - nesponzoruje nás výstřední podnikatel.

Pirátské hnutí ve světě

V současné době fungují Pirátské strany ve více než padesáti zemích celého světa a jejich počet neustále roste. Jelikož pracujeme na dobrovolnickém principu, pomáháme si v Evropě navzájem v kampaních. Němečtí Piráti pomohli u nás, čeští Piráti pomohli v kampaních například v Berlíně, v Sasku nebo v Chorvatsku. Kopírujeme úspěšné kampaně - vždyť i kolo stačilo vymyslet jen jednou. Pirátské strany na konferenci Pirate Party International pořádané českými Piráty v Praze deklarovaly společný postup ve volbách do Evropské parlamentu v roce 2014. Mezi tři dosud nejúspěšnější Pirátské strany patří i ta česká: s podporou KDU-ČSL a SZ byl do Senátu ČR za Piráty zvolen Libor Michálek, Švédové mají dva europoslance a Němci mají poslance v několika zemských sněmech.
Aktualizováno 29.4.2013: Na Islandu získala tamní Pirátská strana tři křesla v nejstarším zákonodárném sboru světa.