Dobrovolnictví

Pirátská strana funguje jako čistě dobrovolnická organizace. Žádný z našich členů ani příznivců nedostává žádné finanční odměny, maximem je pochvala před nastoupenou posádkou.

EDIT (29.9.2015): Autor byl upozorněn, že slova o čistě dobrovolnické organizaci od voleb na pražský magistrát v roce 2014 neplatí. Zvolení zastupitelé pobírají jakousi odměnu, prý aby měli klid na práci. No nevim :/

VyOsení

Kromě pravidelného brněnského Piratekku pořádají Piráti nepravidelně po celé republice hudební festival svobodné hudby Vyosení. Vyosení je technický termín pro něco, co je mimo osu, v tomto případě mimo OSA, kde stojí umělci nezastupovaní Ochranným svazem autorským (OSA). Umění má být svobodné, hudebník si má vydělávat koncertováním, prodejem hudby na internetu, prodejem reklamních předmětů (triček, plakátů) a ne brát dividendy za to, že před mnoha lety něco složil.

Festival svobodného filmu

Festival svobodného filmu je formát, který po vzoru festivalu svobodné hudby VyOsení, představuje veřejnosti možnosti svobodné kultury, tentokrát z filmového průmyslu. I umělci stříbrného plátna dokáží tvořit bez vysokých nákladů a ne pro zisk, ale pro lidi, aniž by cpali vysoké výpalné distribučním společnostem. Piráti jejich zápal pro věc podporují a pomocí festivalů, které již proběhly krajem Vysočina, Žatcem a Plzní, se snaží veřejnosti tuto tvorbu přiblížit. Samozřejmostí bývají také přednášky, které mají vzdělávat a učit najít si vlastní cestu k filmové tvorbě či jen ke kvalitní podívané.

Knihovna FHS

Elektronická knihovna Fakulty humanitních studií roky dobře sloužila studentům. Obsahovala zhruba 2000 textů z oblasti filosofie, historie, ekonomie, psychologie, sociologie, antropologie, zkrátka různých humanitních věd. Bohužel fakulta nechtěla riskovat případné soudní spory a knihovnu odstavila. Po roce od uzavření se elektronická knihovna FHS objevila zpátky na internetu, bohužel na těžko zapamatovatelné adrese https://pmaxxul62p2asz7g.tor2web.org/, Piráti poskytli přesměrování na adrese knihovnafhs.pirati.cz.

Flattr

Podporujeme nové obchodní modely. Co to znamená? Chceme, aby odměnu dostával umělec, ne aby 90 % výdělku bral zábavní průmysl, jak je tomu často nyní. Nové obchodní modely umožňují financování kultury novým způsobem. Jedním z nich je i projekt Flattr, který umožňuje zasílání peněz přímo umělcům stejně jednoduše, jako když kliknete na facebookové "to se mi líbí". Dobrovolníci z řad Pirátů se významně podíleli na překladu Flattru do češtiny, zatímco jeho duchovním otcem je jeden ze zakladatelů The Pirate Bay.

Piráti uklízí odpadky

Čistota přírody a našeho okolí nám není lhostejná. Čistá příroda je naším odkazem budoucím generacím. Nelíbí se nám černé skládky a všelijaký volně se válející odpad. Snažíme se proti tomu bojovat dobrovolnickými úklidy, jako například Žatečtí Piráti, kteří ve svém městě organizují dobrovolnické úklidy lokalit, které to potřebují.