Proti nespravedlnosti

Piráti bojují proti nespravedlnosti, ať je jakákoliv. Někdy jde o zvůli státní moci, jindy o mafiánské praktiky soukromých firem.

Hrajeme svobodnou hudbu

V provozovnách živnostníků vybírá Ochranný svaz autorský (OSA) poplatky za zapnuté rádio. Přitom svoje poplatky už zaplatila rozhlasová stanice, která musí pouštět o to víc otravných reklam. Vzhledem k tomu, že se OSA snaží vymáhat poplatky i v případech, kdy jí dle platného zákona nenáleží, začalo se těmto poplatkům veřejně říkat výpalné. Piráti proto spustili kampaň Hrajeme svobodnou hudbu, jejímž cílem je informovat majitele provozoven o alternativách, které jim mohou ušetřit až několik tisíc ročně.

Legalizace konopí

Nesouhlasíme se současnou podobou legalizace konopí pro léčebné účely. Formálně sice zákonodárci uznali léčebné účinky konopí, ale život nemocným rozhodně neusnadnili. Samopěstitelům nyní hrozí dokonce vyšší postihy, než dřív. Předražené konopí, které by si jinak každý mohl jednoduše vypěstovat na zahrádce, se bude dovážet a zdravotní pojišťovny ho odmítají proplácet. Takhle jsme tu legalizaci nemysleli... Léčebná hodnota konopí byla mnohokrát prokázána. Ve srovnání s legálními drogami (tabák a alkohol) je jeho škodlivost nižší. Proč tedy nechávat zisky z prodeje mafii?
Česká pirátská strana se jasně postavila proti protiprávnímu zavírání growshopů v listopadu 2013.

Zajištění rovných podmínek politické soutěže

Volnou soutěž politických stran garantuje Ústava ČR, nicméně praxe předvolebních klání jasně ukazuje, že někteří jsou si zkrátka rovnější. Alarmující je tento stav zejména v případě veřejnoprávní ČT, která by měla být tím prvním subjektem, který umožní přístup do předvolebních debat všem kandidujícím stranám. Česká televize zaštítěná Radou ČT volenou poslanci však v předvolebním vysílání stále setrvává na klíči předvolebních průzkumů, které se ukázaly být velmi nespolehlivými. Řešením je nový zákon, který změní způsob, jakým je jmenována Rada tak, aby byla zaručena nezávislost ČT na momentálních politických elitách.
Průzkumy se řídila i redakce idnes.cz při organizaci své předvolení debaty v Národní technické knihovně. Díky vynikajícím technickým znalostem se nám podařilo debatu "hacknout" a našeho předsedu jsme vybavili vlastním funkčním mikrofonem

Ústavní stížnost na abolici

Nejproblematičtější částí Klausovy amnestie byl článek II, který zastavil trestní řízení delší než 8 let u činů, kde hrozilo maximálně deset let vězení. Tedy i u nejzávažnějších trestných činů hospodářské kriminality (podvody, tunelování...) Místopředseda Pirátů Jakub Michálek spolupracoval na ústavní stížnosti s JUDr. Hanou Marvanovou. Ústavní soud stížnost bohužel odmítl, přesto jsme dál stáli po boku občanských iniciativ ve snaze obžalovat Václava Klause z velezrady. Tato žaloba byla zamítnuta z procesních důvodů, protože starší verze předpisu neříkala jasně, zda lze prezidenta soudit i po vypršení mandátu. Nedošlo tedy k očištění Klausova jména, jak se nám snaží namluvit bývalá hradní partička.

Bourání domu č. 47 na Václavském náměstí v Praze

Majitel domu a pozemku chce kvalitní dům zbourat, v čemž mu brání už jen usilovný odpor občanů. Také Piráti se připojili k demonstracím proti bourání domu č. 47, které povolil někdejší šéf pražských památkářů Jan Kněžínek, nechvalně známý už kauzy opravy Karlova mostu. Piráti byli jednou stranou, která protestovala proti trafice, kterou Kněžínkovi přichystal pražský magistrát - dosadil ho na pozici vedoucího kanceláře UNESCO. Na rozdíl od jmenování kozla zahradníkem se zatím bourání domu č. 47 daří stále bránit.