Svoboda slova

Jednou z hlavních priorit pirátského hnutí je zajištění svobody slova. Za záruku demokracie považujeme svobodný internet, proto vystupujeme proti různým snahám internet regulovat nebo cenzurovat.

ACTA a svobodný internet

Čína, Írán, Bělorusko nebo Kuba. Státy, kde je internet kontrolován státní mocí. Začátkem roku 2012 jsme demonstrovali proti mezinárodní dohodě ACTA, která předpokládala monitorování internetové komunikace. Krom nebezpečnosti textu se v plné nahotě ukázala zákulisní jednání vlád a soukromých společností ve stylu o nás bez nás, text připravované smlouvy byl systematicky utajován. Díky masovému odporu občanské společnosti a evropského pirátského hnutí EU Evropský parlament smlouvu odmítl. Snahy regulovat a monitorovat internet se však stále častěji objevují i v demokratických zemích, jsme ve střehu.

Odkaz není zločin

Svobodu vyjadřování brání i náš slogan "Odkaz není zločin". Odkazování na webovou adresu není sdělováním díla ve smyslu kopírovacího zákona, stejně jako není sdělováním díla veřejnosti konstatování, že dnes večer dávají v kině Aero od 20:30 film Lidice nebo televizní program, který si lidé běžně kupují v trafice. Bohužel Policie ČR často v případech odkazovacích serverů jedná pod vlivem propagandy např. České protipirátské unie (ČPU). Vyšetřování zbytečně přerůstají v šikanu i nezletilých uživatelů internetu. Česká pirátská strana se rozhodla čelit neomluvitelným praktikám ČPU zaštítěním provozu odkazovacích webů Sledujuserialy.cz a Sledujemefilmy.cz - zatímco na patnáctileté děti si ČPU troufne hned, Pirátům zatím nesměle hrozí soudem. Chcete vědět víc?

Lego

Firma Lego poslala Pirátskou stranu před soud kvůli volebnímu spotu, v němž hrály animované figurky vzdáleně podobné figurkám firmy Lego. Údajně utrpěla újmu zásahem do své dobré pověsti, protože nechce být zatahována do politické soutěže. U soudu uspěla s předběžným opatřením, které Pirátské straně zakázalo vysílat zmíněné video. Lego tak paradoxně do politické soutěže zasáhlo, když toto předběžné opatření prosadilo jen několik dní před volbami do krajských zastupitelstev. Politický podtext žaloby dobře ilustruje i skutečnost, že na serveru Youtube jsou k vidění i videa se souložícími lego panáčky, o jejich zákaz Lego neusiluje. Chcete vědět víc?

Podpora The Pirate Bay

V květnu 2012 nařídil britský Nejvyšší soud poskytovatelům internetového připojení, aby svým klientům zablokovali přístup k portálu The Pirate Bay, který umožňuje jednoduché a rychlé sdílení souborů mezi uživateli pomocí technologie bittorrent. Důvodem měla být ochrana autorských práv a cenzura tak dostala přednost před právy občanů. Technologie bittorrent umožňuje snadnou distribuci velkých souborů, například instalačních souborů operačních systémů Linux. Britský soud tedy vzal uživatelům jednu z možností, jak svobodně sdílet informace. Proto Piráti zřídili vlastní přístup k The Pirate Bay na adrese tpb.pirati.cz. Stejně tak vzniklo mnoho další možností, jak se k zakázané doméně dostat, takže návštěvnost The Pirate Bay se jen zvýšila.
Více o The Pirate Bay se můžete dozvědět z dokumentu The Pirate Bay Away from Keyboard